PDR Group'tan İlginç Sponsorluk Hikayeleri

1989'da bugün artık bir kurumsal eğitim grup şirketleri haline gelen PDR'ı ilk kurduğum günden beri elimizde tuttuğumuz know-how'ın gücünün farkındalığı ile Türkiye'de çok anlamlı sosyal projeleri bizzat yarattık ve katkıda bulunduk. Ama açıkçası, bu zamana kadar yapamadıklarımız, yaptıklarımızdan çok daha fazla...

1995 yılında Necdet Menzir bir gece makamına çağırdı ve “birilerinden benim İstanbul polisini eğitmek istediğimi duyduğunu ve 23.000 polisin halkla ilişkiler konusunda eğitimini yapmamı, parasını Trafik Vakfından ödeyeceğini” söyledi. Kendisine, "vakfın parasını, İstanbul'un otopark sorunun çözme konusunda harcamasını, böyle büyük bir projeyi yaparsak devletten para almayacağımı ve parasal kaynağını sponsorlardan karşılayacağımızı" söyledim. Atatürk Hava Limanı'nda görev yapan 1000 polisin eğitimini THY'nun sponsorluğunda gerçekleştirdik. Kalan 22.000 İstanbul polisi için Garanti Bankası'na Akın Öngör ve Saide Kuzeyli ile konuştum ve iki bütçe yılına yayılarak ödenmek üzere prensipte anlaştım. Üç gün sonra projeyi yönetim kuruluna götürdükleri gün kendisi yüzünden koalisyon hükumeti bozulmasın diye Menzir, istifa etti. Eğer Necdet Menzir görevden ayrılmasaydı, tüm karakolları XEROX'un çıkma fotokopi makinaları ile donatarak, toner maliyeti çıktıktan sonra kalan paranın Trafik Vakfı'na kalacağı şekilde bir sponsorluk çalışmasını tamamlamak üzereydik. O dönemde karakolların fotokopi kağıdı ve en basit kırtasiyeyi bile alacak ödenekleri olmadığı için bunun ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum.

Aradan iki yıl geçti. Türkiye’de sekiz yıllık zorunlu eğitim yasalaştı. Bu kez beni İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü çağırdı ve “TMI seminerlerinin methini duyduklarını ve müdürlükte çalışan 60 bürokratı eğitmek istediklerini ama paraları olmadığını” söyledi. Ben de kendilerine “bunu zevkle yapacağımızı, hatta bir tek kuruş almadan İstanbul'daki 60.000 öğretmeni duygusal zeka ve kişisel kalite konularında eğitebileceğimizi” söyledim. Çok şaşırdılar ve bunu yaparsam 60.000 öğretmeni önümüze koyacaklarını söylediler.

O dönem, Engin Akçakoca Koçbank Genel Müdürü, Türkan Kara İK Müdürü. Koçbank ile iyi çalışıyoruz. Atladım gittim ve Engin Akçakoca’ya “bu projenin büyük bir proje olması nedeniyle çeşitli sponsorluk tipleri yaratmak istediğimi ve ana sponsorun Koçbank olmasını istediğimi” söyledim. Engin Akçakoca, “bu projeye banka olarak değil, Koç Holding olarak girelim, başka sponsor alma” dedi. Çok anlamlı bir şekilde fiyatı oluşturdum ve Engin Akçakoca holding yönetim kurulundan onayı aldı. Ben, MEB Talim Terbiye Dairesi ile defalarca yemekler yedim, toplantılar yaptım ve sonunda programları yaptık. Projenin ilk bölümü, ilk 25.000 öğretmeni kapsayacak şekilde planlandı ve proje bakanın imzasına sunulacak aşamaya geldi. İmzadan tam bir gün önce, MEB’dan birisi beni arayıp, bakana projeyi imzalatmak için benden rüşvet istedi. Düşünün ki, projeyi ben yaratmışım, parasal kaynağını ben bulmuşum, Ali Saydam’ın şirketi Bersay, her türlü iletişim planını hazırlamış, Türkiye’nin en büyük holdingini sponsor yapmışım ve sekiz yıllık eğitim için pek çok şirket binaya para yatırırken, ben öğretmen kalitesi ile ilgili böyle proje ile Türkiye’de çığır açacağım diye düşünürken, adamlar benden utanmadan rüşvet istediler. Ben kabul etmedim. Ertesi gün, Engin Bey’e gittim, durumu anlattım ve proje yattı.

Aradan yıllar geçti. İbrahim Betil ile bir karşılaşmamızda bu konulardan bahsettim. Bir sabah İbrahim Bey beni aradı ve “Garanti Bankası’nı Öğretmen Vakfı’nı kurma konusunda ikna ettiğini ve benim de danışma kurulunda olmamı istediğini” söyledi. Seve seve kabul ettim. ÖRAV kuruldu ve bildiğim kadarıyla 100.000 öğretmene mesleki eğitimler verdi. Benim için tek teselli, bu projenin pişmesinde ufak da olsa bir katkım olmasıdır.

Türkiye’de bazen iyi şeyleri yapmak istesiniz de, yapamazsınız. Bu yüzden, benim pek çok başarısızlık hikayem vardır...

Bu yaz, Stylus Toplantı Merkezi olarak İKSV’nin kiracısı oldu. İKSV Yönetimi, PDR Group'tan eğitim almak istediklerini belirtti. Tabii ki, biz de bize yakışanı yaptık ve "PDR Group’un İKSV’nin Kurumsal Eğitim Sponsoru, Stylus’un Toplantı Mekanı Sponsoru olarak hizmet vermesinden gurur duyacağımızı" söyledik.

Şimdi detaylar hallediliyor ve 2015’ten itibaren bu işi gururla yapmaya başlayacağız.

      Blog ana sayfasına geri dönmek için tıklayınız.