THY'de Cem Kozlu Dönemi ve "Putting People First"

PDR Group bugünkü seviyesine geldiyse, TMI Türkiye daha kurulduğunun 7. yılında 45 TMI ülkesi arasında 3. sıraya yerleştiyse, bunda en önemli etkenlerden bir tanesi hiç şüphesiz, Türk Hava Yolları'dır. Daha doğrusu, THY'de Cem Kozlu dönemi başladıktan hemen sonra onun dönemi ile özdeşleşmiş olan "Putting People First" / "Önce İnsan" projesidir.

Hikayesi ilginçtir, uzundur, hatta diyebilirim ki, ibret vericidir. Haliyle, yazmakta olduğum kitabımda buna fazlasıyla yer vermekteyim. Bu proje, hem benim için, hem yeni kurulmuş olan TMI Türkiye için, hem de THY için bir dönüm noktasıydı ve aslında bir eğitim projesinden çok bir kültürel değişimin ilk adımıydı. Cem Kozlu, milletvekili olmak için THY İcra Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlük görevinden ayrıldıktan sonra yeni gelen yönetim tarafından durdurulmuş olan projenin nefesi, 3 bin personelin eğitimine yetmişti. Seminere katılamayan personelin büyük tepkileri ve ısrarlarına rağmen proje devam etmedi.

Havayolları sektörü TMI için kurulduğundan beri çok önemli olmuştur. Bunda en önemli etkenlerin önce British Airways, onun ardındanda bu projeyi duyan SAS'ın proje sonrasında üst üste yılın havayolu seçilmiş olmasıdır. Daha sonra TMI, dünyadaki en büyük havayollarını eğitti ve eğitmeye devam ediyor.

Ocak 2015'te Berlin'de yapılan TMI Yıllık Değerlendirme Toplantısı'nda, havayolları ve havaalanı işletmeciliği dünya genelinde önemli dört hedef sektörden biri seçildi ve buna yönelik çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmalarda, tüm TMI partnerları, bugüne kadar yapılan tüm projeleri farklı bir gözle masaya yatırıyor ve yeni bir sektör iş planı yapılıyor. Haliyle, biz de TMI Türkiye olarak buna yönelik çalışmalarımızı toparlıyoruz.

Bu çalışmalar sırasında tekrar o günlere döndümi; bir kaç ay evvel vefat etmiş olan THY Personel Daire Başkanı Ahmet Sayıcı'yı hatırladım.

Önce İnsan Projesi, iş hayatımda ilk olmasından öte, en gururlandığım projelerden bir tanesidir. Çünkü bu proje, hem benim, hem de THY'nin tüm tecrübesizliklerine rağmen büyük bir özveri ve başarıyla yönettiğimiz mükemmel bir işbirliği idi. Hani, bugünlerin biraz da artık klişe olmuş ve içi doldurulamayan "iş ortağı" söyleminin ("geyiğinin" diyecektim ama demedim işte gördüğünüz gibi) gerçek bir örneğiydi. Öyle ki, Cem Kozlu ayrıldığı zaman yaptığı basın toplantısında "benim THY'na bıraktığım en önemli miras Önce İnsan Kültürüdür" demiş, aynı gün gazeteciler beni aramış ve "nedir bu?" diye sormuşlardı...

Neyse, lafı fazla uzatmayayım, çünkü biraz daha uzatırsam biliyorum ki, bu hem bu yazı bitmeyecek, hem de kitabımın bir özelliği kalmayacak. Ama sizler şimdilik sadece THY bugün dünyanın en başarılı havayollarından biri olduysa, bunun altında Cem Kozlu'nun o dönem başlattığı büyük hamleler zinciri ve bu zincirde bir halkanın da TMI Türkiye olduğunu bilini yeter... :-)

      Blog ana sayfasına geri dönmek için tıklayınız.